* دخانیات دروازۀ ورود به جهنم اعتیاد و سایر ناهنجاریهای اجتماعی *
امروز : ۳۰ دی ۱۳۹۶

PAJE - 3

لوگو عصر

هشدار! طعمه جدید ناس یا نسوار اینبار کودکان

ماده مخدر “ناس”یا همان “نسوار” شکلی از تنباکوست که مصرف آن دود تولید نمی‌کند؛ محصول کشور افغانستان  است که مخدرهای مشابه آن نیز در پاکستان تولید می‌شوند  و دقیقاً همانند مخدر بی تی ، از طریق بزاق دهان مصرف می‌شود. هر چند پیش‌تر برخی رسانه‌ها اشاره‌ای به این قبیل ماده مخدر داشتند؛ اما به دلیل برخی کم توجهی‌ها هنوز این مخدر ارزان قیمت برای عمده مردم و جوانان ناشناخته است.

ناس یا نسوار، برگ خشک از نوع تنباکو که آن را نرم می‌کوبند و با اندکی آهک مخلوط کرده در جلو دهان میان لب و دندان می‌ریزند. نسوار پس از ساخته شدن سبز رنگ می‌شود.

استفاده از نسوار را نسوار انداختن می‌گویند و مصرف‌کننده ناس را نیز “ناسی” یا ناس‌کش گویند ، نسوار یاهمون ناس در جایی که استفاده می شود (زیر زبان، پشت لب و…) بشدت می سوزاند.

متأسفانه غم انگیز تر آن است که این مخدر بیشتر در بین دانش آموزان جولان می‌دهد. پدران و مادران باید بشدت مواظب باشند  نام محصول( نسوار یا ناس) خطرناک، اما بسیار ارزان به قیمت۵۰۰ تومان حتی در برخی سوپرمارکت‌ها نیز یافت می‌شود.

مواد اولیه این محصول خطرناک، تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه‌های معطر، ساخارین (ماده بسیار سرطان‌زا) و برای افزایش قدرت نشئه‌گی و سرخوشی ترکیبات مخدر و یا توهم‌زایی چون تریاک و حشیش و ترکیبات شیمیایی دیگر چون آرسینک، منیزیم، سرب و حتی داروهای روان گردان از قبیل اکستازی گزارش شده است.

کارشناسان و متخصصان بر این باورند که این مخدر بی‌صدا و کم‌تر شناخته شده، علاوه بر ایجاد وابستگی و اعتیاد روحی و روانی، به سلول های مغزی، دستگاه تنفسی و قلب و عروق آسیب های جدی فراوانی می‌رساند و موجب، افت تحصیلی، گیجی و از دست دادن تعادل روحی- رفتاری و حرکتی می‌شود.همچنین بروز حرکات غیر طبیعی در چشم ها، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، سرطان روده بزرگ، نارسایی کلیوی، اختلالات رفتاری همراه با پرخاشگری، افزایش فشار خون، تخریب زیبایی و بروز سرطان دهان، حنجره و لثه، از مهم ترین عوارض جسمی و روانی مصرف این ماده خطرناک به شمار می‌رود.
بزرگ‌ترین فاجعه این مخدر ویران‌گر که در بسته‌‌بندی‌های بسیار شیک و با طعم انواع میوه‌ها وجود دارد این است که اگر تریاک و حتی کراک و هروئین و سایر مواد مخدر سنتی و صنعتی، قشر بزرگ سال، جوان و یا حتی نوجوانان را مورد هجمه قرار داده‌اند؛ این سرطان بی‌صدا نوک پیکان شومش را به سمت کودکان و خردسالان دانش‌آموز نشانه رفته است و گویا قصد دارد تمام جامعه را شخم بزند!

این قصه، تنها قصه روزهای دیروز نیست ، این قصه شرح حال کودکان ، جوانان ، نوجوانان و زنان امروز است که متأسفانه به دلیل استفاده ی بی رویه از ناس ، در منجلاب نابودی دست و پا می زنند.

محمد امین زرین

دیدگاهتان را بنویسید

تغذیه سالم
سخن نخست

اندر خصوص خصوصی سازی صنایع دخانی...موضوع سرمقاله سیزدهمین شماره نشریه آینده سالم

ورود به سايت